KIF Logo VectorKIF Logo VectorKIF Logo VectorKIF Logo Vector
  • 2. DIVISION
    • Truppen
    • Trænere & Ledere
    • Turneringsplan – 22/23
    • Stillingen
    • Nyheder
  • KVINDELIGA
    • Truppen
    • Trænere & Ledere
    • Turneringsplan – 22/23
    • Stillingen
    • Nyheder
  • AKADEMI
    • Drenge
      • Drenge U13
      • Drenge U14
      • Drenge U15
      • Drenge U17
      • Drenge U19
    • Piger
      • Piger U13
      • Piger U14
      • Piger U16 Liga 1
      • Piger U16 DM
      • Piger U18
      • Rekruttering
    • Om Akademiet
    • Skolesamarbejde
    • Drenge – Trænere & Ledere
    • Piger – Trænere & Ledere
    • FSK-samarbejde
    • Forældrehåndbog
    • Skills Academy
    • Elitecamp & Fodboldskole
    • Links
  • BØRN/BREDDE
    • Børneafdelingen
    • Om Børneafdelingen
    • Drenge U13.2
    • Senior
      • Herrer
        • Jyllandsserie
        • Serie 2
        • Serie 4
      • Kvinder
        • 2. division Kvinder
  • NYHEDER
    • 2. division
    • Kvindeliga
    • Ungdom
    • Senior
    • Generelt
    • Videoer
      • Optakter
      • Reaktioner
      • Sammendrag
      • Diverse
  • NETVÆRK
    • Netværk
    • Oversigt
  • KLUBBEN
    • Kontingent/Tilmelding
    • Bestyrelsen
    • Historie
    • Strategi
    • Stadion/Sikkerhed
      • Udeholdets fans
      • Fremtidens Stadion
    • Shop/Billetter/Merch
    • Galleri
    • Fritidsklub
    • Frivillige
    • Regnskaber
    • Kalender
    • Køb af klubtøj
    • Klubsang
  • KONTAKT
    • Kontakt
    • Presse
    • Agenter & Scouts

Zederkof tager afsked med Kolding IF: Vil prioritere et civilt job

Published by Mark Tolstrup Christensen at 21. juni 2021

Det er med allerstørste vemod, at klubben må vinke farvel til Mads Zederkof, der ikke har valgt at forlænge sin kontrakt. Den 27-årige midtbanemand har valgt at trappe ned for fodbolden for at passe det civile liv.

Deltidssetupet forsætter i Kolding IF, hvor træningen fra næste sæson vil gennemgå en tidsmæssig struktureringsændring. Denne udvikling er i tråd med den professionelle transformation på klubbens rejse mod en tilbagevenden i NordicBet Ligaen. Mads Zederkof har valgt ikke at forlænge sin kontrakt, da han for fremtiden ønsker at prioritere hans kommende fuldtidsjob. En beslutning, der bestemt ikke har været nem for den 27-årige kulturbærer.

– De sidste uger har været utrolig hårde. Det har været en meget svær beslutning. I sidste ende har muligheden, jeg har fået på den civile front, været et tilbud, jeg ikke kunne sige nej til. Arbejdet harmonerer ikke med Koldings setup, samtidigt med, at det har været fristende at prøve noget nyt, siger Zederkof.

Det er ikke mange 27-årige, der kan bryste sig af en legendestatus. For Zederkof er det ikke desto mindre tilfældet. Med imponerende 279 kampe og 20 mål er han én af de største og mest betydningsfulde navne i klubbens historie. Midtbanemanden er et produkt af Akademiet og har været i klubben stort set hele livet. Zederkof har enorm andel i Kolding IFs positive udvikling, hvor han som person og fodboldspiller har løftet klubben på og udenfor banen. Derfor er det også med stor ærgrelse, at rejsen nu bliver uden den enormt vellidte KIF-kriger.

– Zeder [Mads Zederkof] har betydet enormt meget for klubben. Vi siger farvel til en topprofessionel og fantastisk Kolding-dreng, der har været med på klubbens rejse gennem op- og nedture. Vi ved at beslutningen har været utrolig hård og vi har ikke andet end respekt for valget. Vi har meget at takke Zeder for, og vi ønsker ham alt det bedste på sin videre færd, fortæller Frederik Lund, der er teknisk chef.

Gennem sin mangeårige karriere i hvidt og blåt ser Zederkof tilbage på sin tid i Kolding med stolthed og en vished om, at klubben bevæger sig i den rigtige retning.

– Jeg tager alle mine oplevelser med i livet. Jeg er megastolt af min tid, hvor klubben naturligvis har en kæmpe plads i mit hjerte. Når jeg ser tilbage på de sidste år, har udviklingen været kolossal. Det er derfor også med ro i maven, at jeg ”giver” projektet videre, siger han og uddyber nogle af de største minder:

– Det største har uden tvivl været oprykningen (til 1. division, red.). Derudover står vores pokaleventyrer også klart i hukommelsen. KIF har givet mig utrolig meget på det personlige plan, som jeg altid vil være taknemmelig for.

Der skal lyde en kæmpe tak til Zederkof for indsatsen og de mange mindeværdige øjeblikke.

 

Vis dette opslag på Instagram

 

Et opslag delt af Kolding IF Fodbold (@koldingiffodbold)

Fodbold afd.
Marcus Allé 30
6000 Kolding

2. DIVISION

Nyheder
Stillingen
Truppen
Presse
Kontakt

BØRN OG UNGDOM

Nyheder
Piger Kontakt
Drenge Kontakt

SENIOR

Nyheder
Kontakt

VI ER SOCIALE

© 2021 KIF Fodbold | Design by: UNIQUEPIXELS | Privatlivspolitik