• NORDICBET LIGA
    • Truppen
    • Trænere og ledere
    • Turneringsplan 19/20
    • Stillingen
    • Nyheder
  • AKADEMI
    • Akademi hold
    • Trænere og ledere
    • Talentudvikling
    • Strategi
    • Skolesamarbejde
    • FSK samarbejde
    • Akademisponsore
    • Forældrehåndbog
    • Skills Academy
    • Links
  • ØVRIGE HOLD
    • Senior
      • Herrer
        • Serie 1
        • Serie 4
      • Damer
        • Serie 2
    • Børn & Unge
      • Administration
      • Drenge
      • Piger
  • NYHEDER
    • NordicBet Ligaen
    • Senior
    • Ungdom
    • Generelt
    • Videoer
      • Optakter
      • Reaktioner
      • Sammendrag
      • Diverse
  • SPONSORER
  • KLUBBEN
    • Bestyrelsen
    • Historie
    • Stadion
    • Sikkerhed
    • Merchandise
    • Billetter
    • Cafeteria
    • Fritidsklub
    • Bliv frivillig
    • Kalender
    • Køb af klubtøj
    • Klubsang
  • KONTINGENT
  • KONTAKT
    • Kontakt
    • Presse
    • Skadesbehandling

Zachariassen forbliver Kolding-spiller

Published by Martin Riber at 19. juli 2019

Truppens højeste spiller, Søren Zachariassen, og Kolding IF er blevet enige om en ny kontrakt. Den alsidige midtbanespiller kommer dermed igen til at spille NordicBet Liga.

Klubmanden Søren Zachariassen har i en stor del af sin karriere befundet sig i Kolding, og det er glædeligt, at han fortsat kommer til det. Efter en kort pause fra fodbolden, trak den 26-årige spiller før sidste sæson igen i Kolding-trøjen, og at han fortsat kommer til det, glæder også han sig over:

– Det er sjovt at spille med de kammerater jeg har spillet med i mange år og i min hjemby, altså vanlige rammer. Det bliver rart at være med til den del der hedder NordicBet Liga. Nu har jeg været med klubben i Danmarksserien og 2. division, så jeg synes det var på sin plads at være med der også.

Zachariassen scorede i seneste sæson tre mål i 2. division, og har været i klubben i mere end fem sæsoner, foruden tiden, hvor klubben gik under navnet Kolding FC. Med Kolding FC nåede han at spille i det der blot gik under navnet 1. division, ligesom han også fik kampe i samme række for Vejle Boldklub Kolding og Hobro IK. Om Kolding IFs og Sørens nye udfordringer i NordicBet Liga, forudsiger han:

– Jeg tror det bliver udfordrende. Jeg tror vi kommer til at have sjove og mindre sjove kampe, men jeg synes det er her vi er berettiget til at være, og tror på at vi bliver oppe.

Søren Zachariassen både scorede og lavede en assist i onsdagens træningskamp mod Thisted FC. Se hans flotte mål her nedenunder:

Zachariassen forbliver Kolding-spiller

Manden bag denne flotte flugter i træningskampen mod Thisted FC fra i onsdags har fået forlænget sin kontrakt med klubben! ✍️🙌Læs mere her 👉 https://kif-fodbold.dk/zachariassen-forbliver-kolding-spiller

Gepostet von Kolding IF Fodbold am Donnerstag, 18. Juli 2019

Fodbold afd.
Marcus Allé 30
6000 Kolding

NORDICBET LIGA

Nyheder
Stillingen
Truppen
Presse
Kontakt

BØRN OG UNGDOM

Nyheder
Kontakt

SENIOR

Nyheder
Kontakt

VI ER SOCIALE

© 2018 KIF Fodbold | Design by: UNIQUEPIXELS