Når Fremad Amager søndag gæster Autocentralen Park er det samtidig sidste hjemmekamp i den flotte tilbagevenden til NordicBet Liga. Læs mere om det sidste opgør og hør Morten Mølkjærs tanker om kampen.
De seneste to kampe har ikke givet afkast for Kolding, men trods alt var der flere positive takter mod Fredericia, end præstationen mod Hvidovre. Med de seneste kampe er der ingen tvivl om, at Kolding vil komme ud til søndagens kamp med fuld skrue. Med Fremad Amagers resultat mod HB Køge i seneste runde overhalede de KIF, hvorfor det bliver en direkte duel om fjerdepladsen.
Fremad Amager kommer til kampen oven på en god stime. Holdet har ikke tabt i sine sidste seks kampe, og mod HB Køge blev det således en 0-1-sejr. Inden HB Køge fik de 2-2 mod topholdet Viborg, efter endda at have været foran to gange. Føringen bevarede de i de tre kampe inden, hvor bl.a. de to nedrykningskandidater Nykøbing FC og FC Roskilde blev besejret med hhv. 4-0 og 2-0.
Sejrherre er der dog ikke blevet fundet, når Kolding og Fremad Amager har krydset klinger. To gange uafgjort, først 0-0 på Autocentralen og dernæst 2-2 på Sundby Idrætspark er det blevet til. I det målløse opgør var der fine tilbud til begge mandskaber, og Kolding blev undervejs afvist på stregen af en spiller der kom i vejen for Mads Eriksens afslutning. Den sidste skarphed manglede og derudover var målmændene på plads, hvilket gjorde det til en nullert. På kunstgræsset på Sundby Idrætspark kom KIF stærkt ud til kampen og var tæt på ved et par hovedstødschancer i begyndelsen. Pludselig trak Fremad Amagers Reda Rabei en vild afslutning ud af ærmet, da han fra midten skød og scorede. Det bragte ingenlunde KIF ud af kampen, men lige inden halvleg blev Kolding fanget højt i banen og en omstilling gik imod. Her blev Kristoffer Munksgaards fundet inde foran mål og gjorde det til 2-0. Hvis der er noget man ikke kan klandre Kolding for, er det at de kaster håndklædet i ringen, og ej heller gjorde de her. Først brændte Jeppe Hansen en stor mulighed i det lille målfelt, men minuttet efter reducerede han med en velplaceret afslutning. Morten Ohlsen Hansen skubbede ti minutter senere en afslutning videre i mål, og dermed var et truende nederlag hentet. I overtiden blev KIF tilmed snydt for sejren, da et frispark gik hele vejen i mål, men et frispark, der ikke var til at få øje på, blev dømt inden.
Kampen mod Fremad Amager bliver formentlig tæt og en kamp om fjerdepladsen, som de efter HB Køge kampen er to point foran KIF på. Fremad Amager har et højt topniveau og en række gode spillere, i særdeleshed i offensiven, der kan gøre forskellen.
Af disse kan man ikke undlade at nævne Kristoffer Munksgaard. Munksgaard, der spillede i Næstved i efteråret, har sneget sig i top tre over topscorere i NordicBet Liga med 12 mål. Han er kølig foran mål og tager gode løb ind i boksen; en rigtig goalgetter. Reda Rabei har også skældt sig ud ved at være en god afslutter. Han står for seks mål, og har scoret flere af disse fra distancen. Derudover har han et godt overblik for spillet og gør det godt i de små rum. Den klejne Emmanuel Toku er ligeledes en god spiller i mellemrummet og har en stærk teknik. Der venter altså Kolding nogle individualister, som der skal passes godt på. I FAs forsvar skal man bl.a. passere den store Nemanja Cavnic, der nærmer sig to meters højde. Han har naturligvis en massiv styrke og tackler godt, og dermed er han også en trussel på Fremads offensive dødbolde.
Kolding har til kampen Mads Eriksen i karantæne efter sin advarsel mod Fredericia.
Kampens dommer er Jonas Bøgelund, og kampstart på Autocentralen Park er kl. 13:00.
Morten Mølkjær har udtaget følgende trup til kampen:
Kampen vises på Viaplay fra kl. 12:55.