Lørdag d. 22. april tabte Kolding IF 2-1 til Fortuna Hjørring.
Lørdagen blev brugt i Hjørring, hvor der ventede Kolding en svær kamp mod Fortuna Hjørring, der ligger som nr. 3. i Slutspillet.
Fortuna Hjørring viste også deres kvaliteter, da de allerede bringer sig i front efter 13 min. På trods af flere gode chancer i 1. halvleg, hvor Julia Amby bla. har en chance i starten af kampen, bliver pausestillingen 1-0.
Der går heller ikke lang tid fra 2. halvleg bliver sparket i gang til at Fortuna Hjørring endnu en gang sparker bolden over målstregen. Kolding klør på, men halvsæsonens første mål kommer først i 90’ på et flot langskud fra Sofie Lybæk. Selvom Kolding jagter point til det sidste, bliver slutresultatet 2-1.
Cheftræner Jeppe Abel er også ærgerlig over dagens resultat:
– Vi taber til vores egne fejl og uskarphed i modstanderens felt. Det er voldsomt frustrerende at være i som hold. Tager man proceshatten på, så kan man fra kamp til kamp se, at vi bliver bedre og mere trygge i den ting vi gør. Vi kan kreere flere muligheder med bolden og er ikke kun afhængige af modstanderes fejl for at skabe chancer.
Vi får scoret halvsæsonens første mål, på et flot langskud af Lybæk. Amby har en chance i starten af kampen på et godt langskud og Mille sparker på overlæggeren. Så vi er jo igen rigtig godt med og leverer i perioder rigtig god fodbold, både med og uden bold.
Søndag d. 30. april spiller Kolding igen på Autocentralen Park, hvor de tager imod FC Thy – ThistedQ.