I en meget lige affære på Gentofte Sportspark blev det endnu engang til pointdeling og 2-2, da Kolding IF udbyggede den ubesejrede stime til 6 kampe i træk.
Et meget omskifteligt oktobervejr huserede over den nylagte kunstgræsbane i Gentofte, og det var også to hold som til tider kæmpede med at finde en rytme i kampen.
KIF lagde ud med at lægge et fint tryk på HIK-bagkæden, og de første 10 minutter foregik alt spillet omkring HIKs felt. Ngongo noterede sig første afslutning, tæt forbi mål, og få minutter kom Sebastian Denius igennem i venstre side, efter fornemt spil, men målmanden fik bokset hans indlæg ud af farezonen.
HIK fik bidt sig mere fast i kampen, qua deres hurtige kontraspil og efter 19 minutter smuttede Roni Arabaci igennem og sendte bolden henover Christoffer Petersen i målet. De følgende minutter bød på mere tempo i KIFs spil, og efter at have bevaret et højt tryk efter et hjørnespark, kommer Christian Kudsk først på bolden og bliver nedlagt. Straffespark til Kolding IF og en mulighed for at komme tilbage i kampen.
Sebastian Denius sendte stensikkert bolden i nettet for 2. weekend i træk, også var der udlignet. Desværre holdte det ikke længe, da Oskar Høybye fik vredet Tobias Sommer fri af bolden, og da dommeren ikke vurderede dette som en forseelse, kunne han sende bolden resolut ind i hjørnet, til 2-1 bare 5 minutter efter udligningen. En bitter pille at sluge for KIF lige inden pausen, hvor man fik mulighed for at få talt tingene igennem.
Et systemskifte skulle forsøge at ryste HIK i deres opspil, og skabe plads til de offensive kræfter hos Kolding IF, og efter en dobbelt indskiftning af Jacob Torp og Thomas Mikkelsen, opstod der en fin mulighed.
Thomas Mikkelsen modtog bolden bagerst i feltet, og med et hårdt fladt indlæg gjorde han det svært for forsvaret at få bolden clearet, også gik det galt. En midterforsvarer fra HIK ramte den helt skævt, også sendte han bolden ind bag sin egen keeper til 2-2.
Efter scoringen var der stillingskrig mellem de to mandskaber, indtil KIF fik sat sig på tingene i de sidste 10 minutter. Thomas Mikkelsen var igen på spil, da han tacklede en forsvarsspiller midt for mål, men han manglede lige lidt balance i afslutningen, som hoppede tæt forbi stolpen.
Tættere på en afgørelse kom ingen af mandskaberne, da Jacob Torps flade indlæg lå et par meter foran Oskar Møller som dermed ikke nåede at prikke den ind, også blev det til 2-2 for anden weekend i træk. Næste opgave for Kolding IF bliver fredag den 14/10 klokken 19.00, nå Skive IK kommer forbi Autocentralen Park.
HIK – Kolding IF 2-2 (2-1)
1-0 Roni Arabaci (19′)
1-1 Sebastian Denius (31′)
2-1 Oskar Høybye (36′)
2-2 Selvmål (62′)