Vi er gået ind i maj måned, og nu spidser det virkelig til i toppen af 2. Division. Med syv runder tilbage af kvalifikationsspillet går vi ind i en fase, hvor vi skal vise vores værd, og hvorfor det skal være os, der skal sikre en af de to afgørende oprykningspladser.
De tre kommende runder kan gå hen og blive sæsondefinerende for Kolding IF. Vi starter ud med en fredagskamp mod førstepladsen, Aarhus Fremad, i et vaskeægte topopgør på Autocentralen Park. Derefter står den på back-to-back kampe mod B.93, der i skrivende stund ligger på andenpladsen.
Som den gode Kristoffer Wichmann altid siger, så tager vi en kamp ad gangen, og inden vi når til B.93 skal vi først have besøg af Aarhus Fremad, som gæster Autocentralen Park på fredag.
Fredagens modstander har tidligere på sæsonen vist sig at være en svær modstander at slå for Kolding IF. Sidste gang Aarhus Fremad var på besøg på Autocentralen Park, trak gæsterne det længste strå, da en scoring i de døende minutter blev kampens enlige mål, og Kolding IF måtte se sig besejret.
Der er derfor lagt op til revanche, og det er bestemt ikke et dårligt tidspunkt, vi skal revanchere os på. Der er nemlig ingen hold i tabellen, der har haft en ligeså god, resultatmæssig forårssæson som Kolding IF. Vi er, med vores seneste resultater, kommet tilbage på sejrskurs. En kurs, vi har været på hele forårssæsonen med undtagelse af en enkelt misser i Esbjerg.
Formmæssigt er der kun et hold i tabellen, der nærmer sig os, og det er netop Aarhus Fremad. Og på mærkværdigvis er det også på udebane, hvor Aarhus Fremad henter de fleste af deres point. Deres seneste kamp viser dog, at de er til at snakke med – også på udebane. Aarhus Fremad tabte nemlig med 2-1 til B.93, da de var på besøg på Østerbro i lørdags.
Der er dermed lagt op til et brag af en fodboldkamp på fredag, der bør kunne få alle i feststemning. Apropos fest – så er der dømt fredagsfest på Autocentralen Park for alle Koldings studerende på ungdomsuddannelserne. Der vil være gratis entre, hvis du enten går på IBC, Munkensdam, Kolding Gymnasium eller Hansenberg, og kan fremvise et gyldigt studiekort.
Selvom du ikke er studerende, så er du selvfølgelig stadigvæk inviteret til festen.
Der er booket en DJ, som vil komme og skyde festen i gang allerede klokken 14.00, hvor der vil være sprød musik indtil klokken 15.30, hvor vores kvindehold tager imod topholdet HB Køge. Umiddelbart efter kvindeholdets kamp starter musikken igen, i takt med at spændingen stiger indtil klokken 19.00, hvor herrernes kamp starter.
Husk, at på fredag er det den sidste storebededag, som vi kender den. Vi opfordrer derfor til at bruge dagen fornuftigt, og hvad er mere fornuftigt end at komme ned på Autocentralen Park?
Billetter til alle ikke-studerende kan købes her.
29.10.22 Kolding IF 0-1 Aarhus Fremad
10.09.22 Aarhus Fremad 1-1 Kolding IF
25.05.22 Kolding IF 2-2 Aarhus Fremad
Opgøret mod Aarhus Fremad bliver fløjtet i gang fredag den 5. maj klokken 19.00 på Autocentralen Park. Kampen kan ligeledes følges på streaming på 2.Divisions hjemmeside eller ses på SPORT LIVE.