Vi har gang i et svært kampprogram i øjeblikket. Vi har mødt første- og andenpladsen, og på søndag skal vi så på sæsonens korteste udebanetur til Fredericia, der har indtaget tredjepladsen i NordicBet Ligaen.
Man spiller ikke med fortjent og ufortjent i fodbold, men alligevel kunne man godt føle, at et enkelt point mod AaB i lørdags havde været på sin plads. Omvendt, så er det måske fortjent nok, at vi gik tomhændet fra lørdagens kamp, nu når vi misbrugte spillets største mulighed for point til allersidst.
Den situation er nu dybt begravet, og nu er det i stedet tid til at kigge frem mod den næste udfordring, som foregår på Monjasa Park på søndag.
Fredericia har indtil videre spillet seks kampe på hjemmebane i denne sæson i NordicBet Liga-sammenhæng. Det er blevet til tre sejre mod Hillerød, Horsens og Næstved, to nederlag til Hobro og Sønderjyske og en uafgjort mod Helsingør. Det er dermed ikke blevet til en hjemmebanesejr mod et top-6-hold endnu, så vi må håbe, at den tendens fortsætter på søndag.
Fredericia har haft stor succes i Oddset Pokalen i denne sæson. Efter pligtsejre mod Bredballe fra Jyllandsserien og Dalum fra Danmarksserien i de to første runder, så har Fredericia sidenhen imponeret. Først med en sejr i Aalborg mod AaB i tredje runde, hvor vi samme dag var lige ved og næsten mod FC Nordsjælland, og senest i onsdags, hvor de slog OB ud med en sikker 3-1 sejr. Hvis vi kigger på det med Kolding IF-kasketten trukket godt ned for øjnene, så kan vi håbe på ømme stænger hos fredericianerne på søndag. Ellers er der ikke meget, vi kan tage fra den imponerende præstation.
Hvis vi ser bort fra Fredericias pokalavancement, så har Fredericias resultater ikke været imponerende på det seneste. Det er blevet til to point i deres seneste tre kampe, og det kunne snildt have endt med færre point. Senest var de i Helsingør, hvor vores tidligere angriber, Oliver Drost, lavede hattrick i første halvleg for semi-svenskerne. Fredericia kom mirakuløst tilbage fra 3-0 og fik det ene point med hjem efter en udligning dybt inde i overtiden. På lignende vis skulle Fredericia helt frem til det 80. minut i runden forinden for at hive krydset hjem i Hillerød. For tre runder siden var Fredericia til gengæld foran, indtil der var et kvarter tilbage af deres kamp mod Sønderjyske, men her stak Sønderjyske af med sejren til sidst. Men ja, vi har også selv haft vores besvær på en stormfuld aften i Haderslev.
Den 22. september gæstede Fredericia Autocentralen Park, og der var kridtet op til et intenst lokalopgør. Over 3.400 tilskuere og højt humør gjorde rammerne helt formidable.
Efter 18 minutter fik Thomas Mikkelsen kampens første reelle chance, efter flot forarbejde fra angebskollegaen, Paul Ngongo, men en afslutning i ubalance blev blokeret. Kort efter fik bomberen fra Bredebro endnu en mulighed efter et indlæg fra Mike Vestergård. Mikkelsen, der ellers plejer at være sikkerheden selv med låget, fik slet ikke ordentlig træf på sit hovedstød. Derefter tog Fredericia over, og i det 31. minut blev Tobias Bach sendt i dybden, og han leverede et noget nær perfekt indlæg til bagerste stolpe med sin første berøring, og så var vi bagud 0-1.
I det 42. minut var gæsterne tæt på at udbygge deres føring, da Sofus Berger havde rundet Shushman i målet og stod ansigt til ansigt med Patrick Tjørnelund, der gjorde sig bred på målstregen. Tjørne skræmte Sofus Berger lige nøjagtig nok, til at han sparkede bolden på overliggeren. Vi gik derfor til pause nede med en enkelt.
8 minutter inde i anden halvleg fik vi udlignet. Rettere sagt, så sørgede Fredericias Mikkel Fischer for en udligning, da han med et karatespark snød egen keeper efter et indlæg fra Jacob Vetter.
Vi var bedst i store dele af anden halvleg, men i det 82. minut var det alligevel Fredericia, der kom foran på et mål fra Eskild Dall, der kunne hamre bolden i kassen efter flot opspil.
Vi nærmede os dommerens tillægstid og var bagud med 1-2, men heldigvis havde kampens dommer fundet 8 tillægsminutter frem. 5 minutter inde i tillægstiden fik Christoffer Palm alletiders mulighed for at udligne, da han pludselig befandt sig helt fri foran målet inde i det lille målfelt. Palm havde dog ikke meget betænkningstid, og han fik aldrig fart i sit hovedstød.
Kort tid efter fik vi endnu en kæmpechance, da Kudsk lagde en ballonbold ind i feltet til Mathias Kristensen, der fik lagt den perfekt til rette for Palm, der havde fundet endnu en skøn position inde foran målet. En brysttæmning og en flugter i samme bevægelse med fredericianere, der kom flyvende for at blokere afslutningen, gjorde, at Palm fik overplaceret og skød langt over mål.
Det blev derfor ikke til point, selvom der var gode muligheder for det. Det er der til gengæld mulighed for at revanchere i morgen.