Lørdag kan Kolding endegyldigt sikre en ny omgang NordicBet Liga i 2020/21-sæsonen. Slår Kolding Hvidovre er den i hus, men også et pointtab for Nykøbing FC, der spiller inden, er nok. Læs mere om kampen mod Hvidovre, hør træner Mølkjærs tanker om kampen og se truppen her.
Lørdag kan Kolding IF endegyldigt glæde sig over en flot og succesfuld tilbagevenden til landets næstbedste række, da billetten til næste sæsons udgave af NordicBet Liga kan sikres. To timer før Koldings kamp mod Hvidovre møder Nykøbing FC HB Køge. Taber førstnævnte eller får uafgjort, så kan KIF gå på banen mod Hvidovre med visheden om, at målsætningen for sæsonen er i bestået. Vinder Kolding selv, er overlevelsen ligeledes sikret.
Kolding kommer til kampen med god selvtillid. Trods holdet ikke leverede en pragtpræstation mod Næstved i sidste kamp, kom sejren i land ved et mål af Martin Hedeager; dette var anden sejr i træk. Hvidovre har dog også præsteret pænt på det seneste, og kommer til kampen fra en pointdeling mod HB Køge senest. Modstanderen har ikke tabt i deres sidste fire kampe, men er stadig blot to point over nedrykningsstregen.
Kolding har haft ganske fint styr på Hvidovre gennem sæsonen, hvor begge indbyrdes kampe er blevet vundet. Kolding IF åbnede NordicBet Liga mod netop Hvidovre på Autocentralen Park. Her blev det til en 2-1-sejr, på mål af Simon Smidt og Morten Ohlsen Hansen. Begge mål faldt i første halvleg, efter flade indlæg gennem feltet fandt de to målscorere. KIF kom kampen igennem til flest muligheder, hvorfor sejren var fortjent. Nikolaj Agger reducerede på et tyndt straffespark. På Pro Ventilation Arena vandt Kolding igen 1-2. Føringsmålet faldt allerede efter små ti minutter, hvor Sebastian Sommer sendte et frispark hele vejen fra midten ned i mål, over den lave keeper, Filip Djukic. Syv minutter efter fordoblede Martin Hedeager, efter han trak ind i banen fra højre og sendte bolden i det lange hjørne. I dette opgør kom Hvidovre til langt flere chancer, og også store af dem. Flere af disse var efter indlæg, og det var også på en sådan, at de scorede deres reducering otte minutter før tid. Dog var Hvidovre ikke skarpe nok, og Kolding tog altså sejren.
Køb billetter til kampen mod Hvidovre, lørdag d. 11/07 kl. 16:00 her
Ikke nok med, at Kolding plejer at have et fint tag på Hvidovre, så er det ikke på udebane, at modstanderen befinder sig bedst. I 15 udekampe er det blevet til tre sejre og både seks uafgjorte og nederlag. Kolding IF er NordicBet Ligas fjerdebedste hjemmehold, og på Autocentralen Park har man hentet 22 point. De to holds målscore er meget lig hinanden, hvor Kolding hedder 46:43 mens Hvidovres 42:44. Det plejer også at blive målrigt, når de to hold møder hinanden. Kun en gang i de sidste seks indbyrdes møder er det blevet målløst. Ellers er der scoret hele 19 mål i disse seks møder, altså mere end tre mål i gennemsnit.
Lirim Qamili er Hvidovres topscorer med otte mål. Den høje angriber har scoret tre af disse inden for de seneste fem kampe. Trods sin størrelse besidder Qamili fin teknik og hurtighed, mens hans mål scores med hovedet såvel som hans stærke venstrefod. Den rutinerede Nicolaj Agger er en vital brik i Hvidovre-offensiven. Agger er omdrejningspunktet i opbygningen af angreb, og er god til at sætte både andre og sig selv op. Især at finde frem til de rigtige områder i feltet har været medvirkende til, at han står noteret for syv sæsonscoringer. I bagkæden befinder en anden rutineret spiller sig, nemlig Daniel Stenderup, der har hele 139 3F Superliga-kampe på CV’et. Han er en stærk forsvarsspiller, der læser spillet godt og er god i duellerne.
Følg Kolding IF på Facebook for de seneste nyheder, videoer, konkurrencer og meget mere
Til kampen er Chris Johansen manden med fløjten. Han har tre gange dømt Kolding i sæsonen, og disse tre kampe var alle mod Skive. Dermed har Kolding IF altså ikke tabt, når han har dømt. Dog har de kunnet se ham pege på pletten hele fire gange i de tre opgør, hvorfor det ikke er et sjældent syn, at han dømmer straffe, når han har Kolding.
Hvidovre må undvære anfører Christopher Østberg, der har karantæne i kampen. Ligeså er Sebastian Sommer, der fik det gule kort mod Næstved, som fik karantænebægeret til at flyde over. Navnebrødrene Mads Zederkof og Eriksen er ude med skader.
Truppen til kampen ser derfor ud således: