Kolding tog første skalp i Sydbank Pokalen, da de tirsdag sejrede 2-0 over Egebjerg Fodbold i et opgør, hvor KIF sad på både spil og chancer.
Der var sat pølseboder og ladvogne med havestole op på hele den ene langside, da Kolding IF gæstede Egebjerg på Ulbølle Stadion. Et opgør, hvor hjemmeholdet, der til dagligt huserer i serie 2, var stærke underdogs. Det var også Kolding, der efter 90 minutter kunne hæve armene over hovedet efter en sikker 0-2 sejr.
Kolding kom bedst ud af starthullerne fra kampens begyndelse. Venstresiden, der i dag bestod af Torp bagved Fazlagic, var et indledende omdrejningspunkt. Efter tre minutter blev Torp spillet til baglinjen, hvor han testede Egebjergs forsvarskæde med et knaldhårdt indlæg, der endte med en blokering foran mål.
Blokeringer skulle der blive flere af. Egebjerg lod til at have deres taktik på plads. Hjemmeholdet stod ekstremt dybt, hvor offensiven skulle bæres af omstillinger. Kolding skulle med deres store overtag i boldbesiddelse forsøge at lirke Egebjergs defensiv op. Seks minutter inde i kampen var Torp igen gået med frem, hvor han denne gang forsøgte selv. Den unge back måtte dog se sin afslutning gå tæt forbi mål.
Følg Kolding IF på Facebook for nyheder, konkurrencer og andet indhold
Ti minutter senere var Kolding tæt på at tage føringen, da Fazlagic sendte en tværaflevering ind til Dongsted, der modtog bolden i ubalance, og af den grund ikke kunne tilføre afslutningen den fornødne kvalitet.
Egebjerg gav alt de havde for at modstå Koldings skydetelt. Mads Eriksen var tæt på efter et missil af et hjørnespark fra Mathias Bonde, men bolden tog overliggeren. Det var gennemgående, at Egebjerg havde de marginaler i forsvaret, som Kolding manglede i angrebet. Både Torp og Rune var tæt på at bringe Kolding foran i en første halvleg, hvor man fornemmede, at udeholdet nok skulle få hul på bylden.
Hul på bylden kom der. I hvert en forløsning. Kolding fik et frispark på kanten af feltet, hvor Mads Eriksen stod klar. Forsvarsgeneralen havde udset sig målmandens side, hvor han køligt placerede bolden i hjørnet. 0-1 til Kolding IF.
Køb officielt Kolding IF-merchandise her
Mads Eriksen viste flere prøver på hans teknik, da han fire minutter senere loppede en bold i feltet med hælen. Inde foran stod Ohlsen, men den stærke højreback kunne ikke sætte fart nok på afslutningen.
Det blev samtidigt afslutningen på en første halvleg, hvor Egebjerg tog godt fra bagtil.
Kolding IF jagtede en større føring fra anden halvlegs begyndelse. Mads Eriksen var tæt på at blive dobbelt målscorer efter at have kommet godt op til et hjørnespark.
Torps store angrebsvillighed skulle efter 52 minutter endelig give pote. Efter et gennembrud på kanten fik det 22-årige nyindkøb sendt en bold i pandebrasken på Nautrup, der med største lethed kunne dirigere kuglen i nettet.
Selvom Egebjerg havde langt til chancer lod 0-2-føringen ikke til at hæmme hjemmeholdet, der forsatte den store gejst. Egebjerg manglede naturlig timing i flere af deres tacklinger, hvilket omvendt lod til at frustrere KIF, der fik mange skrub i opbygningsspillet.
Efter 60 minutter kom hjemmeholdets første skud på mål, hvilket fik de mange fremmødte fans til at bryde ud i jubel. Det blev også minuttallet for Koldings første udskiftninger, hvor unge Flaskager, Mikkel Jakobsen og Adam Jakobsen skulle ind.
Følg Kolding IF på Twitter for live-opdateringer og nyheder
De tre indskiftere bidrog til en farlig offensiv, hvor især Mikkel Jakobsen fik prøvet Egebjergs keeper af med flere skud fra distancen. Flaskager var tæt på at komme tavlen efter 75 minutter, hvor en retur blev bokset ud i hovedet på indskifteren, der per refleks headede til læderet, men desværre en kende for højt.
Også Thøgersen fik lidt pokalfodbold i benene da han kom ind i stedet for en godt spillende Torp med 12 minutter tilbage. Thøgersen var også tæt på at gøre det til 0-3 efter en flot tur på kanten, hvor han fik afdriblet flere modstandere. Desværre endte afslutningen over mål.
Det blev også afslutningen på pokalopgøret ved Ulbølle Stadion. Et Egebjerg-hold, der stod kompakt og gav pokalchancen alt hvad den havde i sig, men i sidste ende måtte se sig overmatchet af et velspillende Kolding-mandskab.