KIF Logo VectorKIF Logo VectorKIF Logo VectorKIF Logo Vector
  • 2. DIVISION
    • Truppen
    • Trænere & Ledere
    • Turneringsplan – 22/23
    • Stillingen
    • Nyheder
  • KVINDELIGA
    • Truppen
    • Trænere & Ledere
    • Turneringsplan – 22/23
    • Stillingen
    • Nyheder
  • AKADEMI
    • Drenge
      • Drenge U13
      • Drenge U14
      • Drenge U15
      • Drenge U17
      • Drenge U19
    • Piger
      • Piger U13
      • Piger U14
      • Piger U16 Liga 1
      • Piger U16 DM
      • Piger U18
      • Rekruttering
    • Om Akademiet
    • Skolesamarbejde
    • Drenge – Trænere & Ledere
    • Piger – Trænere & Ledere
    • FSK-samarbejde
    • Forældrehåndbog
    • Skills Academy
    • Elitecamp & Fodboldskole
    • Links
  • BØRN/BREDDE
    • Børneafdelingen
    • Om Børneafdelingen
    • Drenge U13.2
    • Senior
      • Herrer
        • Jyllandsserie
        • Serie 2
        • Serie 4
      • Kvinder
        • 2. division Kvinder
  • NYHEDER
    • 2. division
    • Kvindeliga
    • Ungdom
    • Senior
    • Generelt
    • Videoer
      • Optakter
      • Reaktioner
      • Sammendrag
      • Diverse
  • NETVÆRK
    • Netværk
    • Oversigt
  • KLUBBEN
    • Kontingent/Tilmelding
    • Bestyrelsen
    • Historie
    • Strategi
    • Stadion/Sikkerhed
      • Udeholdets fans
      • Fremtidens Stadion
    • Shop/Billetter/Merch
    • Galleri
    • Fritidsklub
    • Frivillige
    • Regnskaber
    • Kalender
    • Køb af klubtøj
    • Klubsang
  • KONTAKT
    • Kontakt
    • Presse
    • Agenter & Scouts

Kolding IF storsejrer på Riisvangen

Published by Alexander Pilgaard Kjær at 30. april 2022

Lørdag eftermiddag spillede Kolding IF på en svær udebane på Riisvangen Stadion. Kampen endte dog med en forrygende sejr til koldingenserne på hele 1-5 over Aarhus Fremad.

Det eneste, der næsten ikke stod helt perfekt i dag, var grønsværen på Riisvangen Stadion. Solen skinnede, der var over 700 fremmødte, og stemningen emmede af en god lørdagsbrandet. Men græsplænen efterlod noget tilbage at ønske. På hele den ene langside fremstod plænen bulet og tør. Men det afholdt ikke de to mandskaber fra at spille god fodbold.

De hvidklædte gæster fra Kolding IF startede første halvleg. Som så mange andre kampe skulle kampen lige finde sin form, de to hold skulle se hinanden an, og det tog lige et par håndfulde minutter. Kiilerich kom frem til første mulighed efter seks minutter, hvor han headede et godt slået hjørnespark tæt forbi mål.

Det første af eftermiddagens mange mål stod hjemmeholdet dog for. Og det var ikke hvilken som helst spiller. Det var nemlig Kolding IF’s gamle ven Niels Letort, der bragte århusianerne foran efter 10 minutters spil. For anden gang inden for få minutter blev Buch sendt ned bag Kolding-bagkæden, men Petersen pillede afslutningen. Letort var dog hurtigst over riposten, og så stod der 1-0. Der var bange anelser blandt de fremmødte Kolding-fans, der ikke havde glemt, hvad de to seneste kampe mod netop Aarhus Fremad endte.

De bange anelser blev dog hurtigt gjort til skamme. For under to minutter senere bragte Kudsk balance i regnskabet. Fremad forsøgte at spille den kort på et målspark, men Jespersen var hurtigt over dem. Kudsk opsnappede bolden, tog et par træk ind i banen til sit venstre ben, og så kælede han kuglen helt op i hjørnet. Intet mindre end formidabel afslutning fra Kudsk, der i den grad har mål i støvlerne i tiden. 1-1 efter 12 minutter!

Efter udligningen fulgte en lang periode, hvor tempoet i kampen ikke var superhøjt. I perioden havde hjemmeholdet bolden mest, men kunne simpelthen ikke finde nøglerne til at åbne Kolding-defensiven. Lige sådan så det ud i den anden ende, når gæsterne var i besiddelse. Fremad stod kompakt uden at frigive særlig meget bagrum, så der var en del boldflytteri fra side til side.

Efter 38 fandt Kolding så en løsning og kom i front 1-2. Og hvilket mål! Kiilerich fandt et hul at drive bolden op i, inden han spillede en helt fri Vestergård. Han havde tiden til at vende sig, kigge op og så spille en millimeterpræcis aflevering til fremadstormende Tjørne, der på sin førsteberøring lagde bolden til rette for Oskar Stentoft, der sikkert sparkede bolden i kassen. Stentoft, der får sin første start i denne sæson, takker for tilliden med sit mål til 1-2!

Stillingen holdt helt til pausen. Og det var tydeligt at se, at Kolding-drengene var sultne efter langt mere, da de kom på banen til de sidste 45 minutter. Der gik også under to minutter, før første mål i anden halvleg kom. Kudsk spillede den i dybden til Stentoft, som driblede lidt på feltkanten. Kudsk løb selv med, og Stentoft spillede ham mod baglinjen, hvor han driblede for en mand, inden han bankede den ind til 1-3. Mål nummer to for Kudsk efter en assist af Stentoft!

Efter en lille time kom Fremad frem til deres eneste mulighed i anden halvleg. Den kom efter et hjørnespark, hvor en Fremad-mand fik en lang tå på ved forreste stolpe, men bolden røg i sidenettet.

Med 25 minutter igen foretog Kolding IF første udskiftning. Målscorer og assistmager Oskar Stentoft forlod banen til stående klapsalver og blev erstattet af Ngongo. Og netop Ngongo har et hoved med i Koldings næste mål. Han kom højest på et frispark, som dumpede ned foran Jespersen. Fremad-forsvaret agerede ualmindeligt ligeglad med det, og så bankede Jespersen bare bolden i buret til 1-4.

Med fem minutter igen hamredes det sidste søm i Aarhus Fremad-kisten. T. Sommer smækkede Wilkins afsted i venstre side, hvor han så lagde bolden på tværs til Ngongo, der afsluttede første gang. Målmanden var dog opmærksom og puffede bolden væk. Men ikke længere væk, end at Tjørne kunne komme først på riposten og score til slutresultatet 1-5.

En kamp, hvor Kolding IF viste uhørt skarphed i felterne, hvor Kudsk scorede to gange, og hvor Stentoft og Tjørne begge scorede og assisterede. Fuldstændig fantastisk indsats over hele linjen. Og nu er den byld da vist også sprunget.

Fodbold afd.
Marcus Allé 30
6000 Kolding

2. DIVISION

Nyheder
Stillingen
Truppen
Presse
Kontakt

BØRN OG UNGDOM

Nyheder
Piger Kontakt
Drenge Kontakt

SENIOR

Nyheder
Kontakt

VI ER SOCIALE

© 2021 KIF Fodbold | Design by: UNIQUEPIXELS | Privatlivspolitik