Christian Larsen,Brøndby IF(tv) Max Juhl(th)
Nok en succes historie fra akademiet kan skrive når Kolding IF til sommer siger farvel til vores dygtige U15 spiller Max Juhl som skifter til Brøndby IF, og fremover skal optræde i U17 ligaen for de blå gule samt gå på Brøndby Idrætsefterskole.
Vi er i Kolding IF utrolig stolte af vi nok engang kan sende en af vores dygtige ungdomsspillere videre til større adresser, hvor der er lagt en klar og præcis plan for ham. Max har været igennem en rigtig god udvikling det sidste lange stykke tid, og vi har kun rosende ord og sige om hans altid store dedikation til os som klub. Max kom til Kolding IF som U12 spiller og har altid været en forgangsmand for vores vædier som klub. Det er med rette deraf meget velfortjent at Max nu får denne mulighed for at tage det næste skridt i sin udvikling som fodboldspiller.
Max er derudover en del af DBU Talentcenter vest på U15, som er puljen af spillere der er i spil til det kommende U16 landshold der skal udtages til sommer.
Vi i Kolding IF ønsker Max alt det bedste fremover og vil fortsat følge ham tæt.
Max har tidligere spillet i Kolding Boldklub og Seest Boldklub.