Kolding IF kan i dag offentliggøre salget af Daniel Thøgersen til HB Køge, der til dagligt spiller i den danske 1. division. Den 21-årige back skifter på en permanent aftale i indeværende transfervindue.
Klubben vinker i dag farvel til Daniel Thøgersen, der forlader Marcus Allé efter halvandet år i Kolding-trøjen. Den 21-årige venstreback skal fra den kommende sæson tørne ud for HB Køge, der har købt og underskrevet en aftale med den unge forsvarsspiller.
Frederik Lund, teknisk chef i Kolding IF, forklarer beslutningen om at slippe Daniel Thøgersen i dette transfervindue.
– Daniel [Thøgersen] har været igennem en rigtig fin udvikling her i Kolding, hvor vi kan se tilbage på flere gode oplevelser og præstationer. Et salg af denne slags er sjældent set i klubbens nyere historie, hvorfor beslutningen også blev herefter. Vi ønsker Daniel alt held og lykke i Køge, udtaler han.
Thøgersen fik i alt 39 kampe for Kolding, hvor han kom til fra AGF. Backspilleren blev i første omgang hentet til på en lejeaftale, men fik senere et permanent skifte. I denne sæson har han konkurreret med Jacob Torp om pladsen.
Alle i klubben ønsker Thøgersen det bedste fremover.