Kolding IF kan i dag præsentere Mathias Bonde Mouritsen, der kommer fra ligakonkurrenterne i Skive. Den 22-årige midtbanespiller har underskrevet en toårig lang kontrakt med klubben.
Kolding IF opruster på midtbanen med nyindkøbet af Mathias Bonde. Det 22-årige talent har de sidste to sæsoner tørnet ud for Skive, men har i dag underskrevet en to år lang kontrakt, hvor han allerede kan se frem til at deltage i Koldings første sæsontræning her til eftermiddag.
Mathias Bondes CV tæller prominente ungdomsophold hos AGF, PSV, FCK og OB foruden flere optrædener på både U16, U17 og U19-landsholdet. I sidste sæson dækkede Bonde både venstreback og den centrale midtbane for Skive, der endte som nummer fem i ligaen. Det er derfor en spiller med enorm kapacitet som Kolding IF har fået fingrene i.
Selv finder Bonde sig bedst tilpas på midten, hvor han med sit fremragende overblik og store sikkerhed på bolden kan få lov at fordele og diktere spillet.
– Jeg er rigtig, rigtig glad og lettet for at tingene endelig faldt på plads. Jeg har set frem til det lige siden, at jeg fat ud af at Kolding var en mulighed, udtaler Mathias Bonde.
Bonde fik 26 NordicBet Liga-kampe for Skive i sidste sæson med tilhørende tre pokalkampe. Midtbanespilleren har qua sine tidligere klubber spillet sammen med både Frederik Ibsen i FCK og Jacob Torp i AGF.
Truppen med Morten Mølkjær i spidsen er i dag vendt tilbage på træningsbanen frem mod den kommende NordicBet Liga-sæson. Kolding-træneren har også store forventninger til klubbens nye spillererhvervelse.
– Mathias er en meget energisk spiller, der vil give rigtig meget af sig selv, og kan også være med til at skubbe vores træningsmiljø i den rigtige retning. Vi forventer han forsætter sin gode udvikling, som han har gjort rigtig godt den seneste periode.
Der har været kamp om Bondes underskrift fra flere klubber rundt omkring i landet. Tilgangen af det ombejlede talent, glæder derfor også Niki Zimling.
– Det er klart når der er en så dygtig spiller (som Mathias Bonde, red.), så er der også andre interesser omkring ham. Vi har været heldige at kunne snuppe Mathias foran andre, hvor han selv har vist stor interesse og ønske om at komme til Kolding. At det kunne lykkes, er vi selvfølgelig glade for, og vi forventer selvfølgelig at få en spiller, der også viser det på banen.