Foran knap et tusind tilskuere på Autocentralen Park fredag aften, skulle Kolding IF og Jammerbugt FC dyste om vigtige point.
Lad det være sagt med det samme – spillemæssigt var gæsterne det bedste mandskab denne oktober aften i Kolding. Men KIF var omvendt det hold, der skabte klart de største chancer, og på den baggrund var sejren vel helt fortjent.
Aftenens opgør var blot fire minutter gammel, da Simon Smidt sendte et hjørnespark direkte i mål. En drømmestart for KIF, der gav holdet endnu et plus på selvtillidskontoen.
Efter et kvarters spil, fandt Morten Hansen med en god bold, Kristian Kirkegaard i feltet, men desværre manglede Kristian Kirkegaards afslutning lige det sidste.
Det var i den grad en livlig indledning på dagens dyst. Gæsterne ramte efterfølgende ydersiden af stolpen, efter en standard situation.
Få minutter senere, var Rune Nautrup lige ved at vriste sig fri til afslutning, men til stor frustration for KIF spillerne, havde kampens dommer set et frispark begået af KIF´s anfører, i en situation hvor han vandt bolden i en duel på gæsternes banehalvdel.
Denis Fazlagic havde et fint frisparksforsøg midt i halvlegen, men efterfølgende overlod KIF spillet til gæsterne, der gradvis blev farligere.
Men vi skulle helt hen til halvlegens sidste minutter før det lykkes gæsterne at spille sig igennem. Viktor Ahlmann stod pludselig helt blank, men Jens Rinke viste klassen, og sendte med en feber redning KIF ud til drikkepausen med en 1-0 føring.
Trods en lovende start på anden halvleg af KIF, var det som om gæsterne periodisk lige havde et ekstra gear, hvilket bevirkede at Jammerbugt FC fik lagt et pænt tryk på KIF, der selvfølgelig med den spinkle føring kunne lukrere på hurtige omstillinger.
Selvom gæsterne fik lagt tryk på, var det Kolding IF, der på lynhurtige omstillinger skabte nogle meget store chancer.
Først kom Denis Fazlagic frem til en glimrende afslutning fra en spids vinkel, men bolden smøg sig lige udenom gæsternes mål.
Midt i anden halvleg erobrede KIF igen bolden og fik vendt spillet, og leverede et fantastisk kontra angreb, hvor Kristian kirkegaard desværre fik overplaceret sin afslutning.
Minuttet senere var Denis Fazlagic igen på spil på højre kanten, og fik sendt et flot indlæg ind i feltet til fremstormende Henrik Brodersen, der i afslutningsøjeblikket blev skubbet omkuld. Dommeren var ikke i tvivl, straffespark til KIF. Rune Nautrup, der tidligere i sæsonen havde misset, lige netop i denne ende af banen, tog konsekvensen og fik til stor lettelse, både for ham selv og publikum, vist at han sagtens kan eksekverer fra 11 meter pletten.
Den scoring lukkede en anelse luft ud af gæsterne, der ellers på det tidspunkt i kampen, havde lignet et hold, der snart ville få hul på bylden.
KIF stillede sig igen kompakt, og en byge af farlige hjørnespark til gæsterne, blev heroisk afværget af hjemmeholdet, og små fem minutter før tid, slog KIF til igen på en hurtig omstilling.
Rune Nautrup fik sendt Denis Fazlagic afsted mod gæsternes mål, over en halv bane længde, med en forsvarer lige i haserne, lykkes det Denis Fazlagic at sende bolden forbi Emil Kobberup i gæsterne mål.
Kosmetisk, fik gæsterne reduceret i tillægstiden hvor Nikolaj Lyngø med et drøn af et langskud, sendte bolden op i hjørnet bag en sagesløs Jens Rinke i KIF buret.
En flot sejr til Kolding IF, mod et yderst velspillende mandskab.
Måske den meget tidlige føring, var medvirkende til at KIF i dele af kampen trak sig forholdsvis langt tilbage på banen. Men samtidig fik holdet vist, at man også mestre den del afspillet.
Med sejren er Kolding IF rækkens duks. Alle ved hvad det indebærer, og nu er det op til spillerne at bevise, at de kan det klare det pres.
FC Sydvest, som er næste udfordring for Anders Jensens tropper, har ofte drillet, og vil med garanti gøre alt for at gøre det igen.
Kampen spilles lørdag d. 13 kl. 15.00 ude imod FC Sydvest.
Kampfakta:
Kolding IF – Jammerbugt FC 3-1 (1-0)
Tilskuere: 970
Dommer: Jonas Rossen
Linjedommere: Bjarke Bruun og Lasse Lorenzen
Kolding IF start opstilling:
Jens Rinke Kristensen, Simon Smidt, Jacob Eriksen, Henrik Brodersen, Kristian Kirkegaard,
Rune Nautrup, Mads Zederkoff, Emil Obitsø Nielsen, Morten Hansen, Denis Fazlagic og Mathias Høgsholt.
Kolding IF’s bænk:
Jonathan Kirkegaard, Sebastian Sommer, Nichlas “Tunna” Knudsen, Mathias Lautrup Nielsen,
Casper Bruun, Søren Zachariassen og Jeppe Schultz.
Indskiftninger:
73′ Sebastian Sommer for Kristian Kirkegaard.
87′ Søren Zachariassen for Denis Fazlagic.