KIF Logo VectorKIF Logo VectorKIF Logo VectorKIF Logo Vector
  • 2. DIVISION
    • Truppen
    • Trænere & Ledere
    • Turneringsplan – 22/23
    • Stillingen
    • Nyheder
  • KVINDELIGA
    • Truppen
    • Trænere & Ledere
    • Turneringsplan – 22/23
    • Stillingen
    • Nyheder
  • AKADEMI
    • Drenge
      • Drenge U13
      • Drenge U14
      • Drenge U15
      • Drenge U17
      • Drenge U19
    • Piger
      • Piger U13
      • Piger U14
      • Piger U16 Liga 1
      • Piger U16 DM
      • Piger U18
      • Rekruttering
    • Om Akademiet
    • Skolesamarbejde
    • Drenge – Trænere & Ledere
    • Piger – Trænere & Ledere
    • FSK-samarbejde
    • Forældrehåndbog
    • Skills Academy
    • Elitecamp & Fodboldskole
    • Links
  • BØRN/BREDDE
    • Børneafdelingen
    • Om Børneafdelingen
    • Drenge U13.2
    • Senior
      • Herrer
        • Jyllandsserie
        • Serie 2
        • Serie 4
      • Kvinder
        • 2. division Kvinder
  • NYHEDER
    • 2. division
    • Kvindeliga
    • Ungdom
    • Senior
    • Generelt
    • Videoer
      • Optakter
      • Reaktioner
      • Sammendrag
      • Diverse
  • NETVÆRK
    • Netværk
    • Oversigt
  • KLUBBEN
    • Kontingent/Tilmelding
    • Bestyrelsen
    • Historie
    • Strategi
    • Stadion/Sikkerhed
      • Udeholdets fans
      • Fremtidens Stadion
    • Shop/Billetter/Merch
    • Galleri
    • Fritidsklub
    • Frivillige
    • Regnskaber
    • Kalender
    • Køb af klubtøj
    • Klubsang
  • KONTAKT
    • Kontakt
    • Presse
    • Agenter & Scouts

Intenst opgør i vente i Nørreskoven

Published by Martin Riber at 18. oktober 2019

Efter en remis i første møde, er det blevet tid til andet kapitel i de altid intense opgør mod Vejle. Her kan du varme op til slaget med interview, et kig på modstanderen og truppen til kampen.

 Begge hold går på banen med sejre i ryggen, Kolding med tre point fra vandkampen mod Nykøbing FC og Vejle efter en hjemmesejr mod 3F Superliga-nedrykkerne fra Vendsyssel på 1-0. Det bliver nok en gang et topopgør, som venter med Vejle i førerposition, mens KIF ligger på tredjepladsen med ét point mindre (23), men dog også en kamp mere spillet. VB er inde i en god stime, hvilket kun gør kampen en endnu større mundfuld.

Med fire sejre og én uafgjort i de seneste fem kampe, er Vejle fulde af selvtillid. Klubben jagter oprykningen benhårdt, og med sejren over Vendsyssel slog de igen fast, at mandskabet er af høj kvalitet. Hvis man ser isoleret på hjemmebaneformen hos morgendagens modstander, hedder den fem sejre i træk. Her har en stærk modstander som Viborg FF bl.a. fået en lektion med et 4-1-nederlag.

Se highlights fra seneste opgør hjemme mod Vejle B 

Defensiven som venter KIF er den næstbedste i NordicBet Liga, da de kun har lukket 12 mål ind. Det er også to store mænd i form af Mads Greve og Juhani Ojala, begge på over 1,9m, som skal passeres i det centrale forsvar. Mellem stængerne er det tidligere Ajax-talent, Indy Groothuizen, ligeledes en stor kapacitet. Af de tolv mål VB har lukket ind, er syv dog faldet på hjemmebanen.

Foran mål har Vejle scoret 23 gange, altså tre færre end Kolding. De har dog rækkens pt. skarpeste målskytte i islændingen Kjartan Finnbogason, som har nettet 10 gange. Han har sin store styrke i feltet, hvor han dukker op og scorer med både hoved og fødder. Der er fra ham et godt stykke ned til den næstmest scorende, Diego Montiel, som har scoret tre. Vigtigheden af at holde styr på angriberen er altså ikke at tage fejl af.

På Vejle-mandskabet er anfører Jacob Schoop også en aldeles vigtig figur. Han er toneangivende på midten og binder spillet sammen. I sommerens testkamp mod netop Vejle, havde han stor aktie i, at holdet fik et helt andet udtryk, da han kom ind i anden halvleg. Kantspilleren Lucas Jensen besidder en stærk indlægsfod og god teknik, hvilket man også så i seneste kamp indbyrdes opgør. På den modsatte kant finder vi Serhii Gryn, som er en stærk og arbejdsom dribler. Han kan godt lide at gå direkte på sin modstander, hvorfra han vil forsøge at afdrible ham.

Klæd dig på til Kolding IFs kampe med officielt merchandise

I sæsonens første kamp, som blev spillet for over 4000 mennesker på Autocentralen Park, fik hvert hold point, efter 1-1. Målene blev scoret af Denis Fazlagic og Lucas Jensen, og var en tæt affære, med seværdigt spil. Oftest er det tætte opgør de to imellem, da den føromtalte testkamp ligeledes endte 1-1, pokalkampen i 2018 endte 1-1, inden vi vandt 3-1 i den forlængede spilletid. Altså tre uafgjorte i vores kampene i nyere tid.

Kampen i morgen vises på TV3 Sport fra 16:00.

Herunder er Anders’ forventninger til opgøret.

Til kampen mangler Kolding IF den skadede Mathias Høgsholt, mens Denis Fazlagic er tilbage i truppen. Før kampen vil to spillere blive sorteret fra.

 

Fodbold afd.
Marcus Allé 30
6000 Kolding

2. DIVISION

Nyheder
Stillingen
Truppen
Presse
Kontakt

BØRN OG UNGDOM

Nyheder
Piger Kontakt
Drenge Kontakt

SENIOR

Nyheder
Kontakt

VI ER SOCIALE

© 2021 KIF Fodbold | Design by: UNIQUEPIXELS | Privatlivspolitik