For 13 måneder siden gik Home Erhverv ind i Kolding IF Fodbold, og blev Basispartner. Allerede i dag er aftalen forlænget med yderligere to år, samt så opgraderer Home Erhverv til en Basis+aftale. Dermed kommer KIF Fodbold og Home Erhverv til at samarbejde tæt, som minimum indtil sommeren 2021.
”Det har været en rigtig god oplevelse, at være med i KIF Fodbold. Klubben byder på et godt netværk og vi har selvfølgelig haft det sjovt. Derfor har vi nu forlænget med KIF Fodbold.”– Udtaler Indehaver René Dall-Jensen.
Home Erhverv er en aktiv samarbejdspartner i Mediator Loungen, og ude på Autocentralen Park, vil profileringen i de kommende to sæsonen øges. Særligt netværksdelen i loungen har betydning for Home Erhverv:
”Vi kender rigtig mange i netværket, og har bestemt også lavet forretninger. Det er selvfølgelig vigtigt i et samarbejde, men jeg vil endnu engang understrege, at vi har haft nogle rigtig gode oplevelser sammen med klubben og vi kan mærke, at KIF Fodbolds fremgang betyder meget for byen.” Fortsætter René, og kommer samtidig med en opfordring:
”Det er jo nu, at vi skal rykke os som klub, og sørge for at etablere os i NordicBet-ligaen. Derfor er det vigtigt for klubben, at have erhvervslivets støtte, og klubben kan i hvert fald regne med vores.”Afslutter han.
KIF Fodbold arbejder i øjeblikket hektisk på, at forlænge nuværende aftaler samt at sondere markedet for nye samarbejdspartnere. Derfor er det også en glad daglig leder i klubben, som nu udtaler: ”René Dall-Jensen og resten af Home Erhverv er rigtig gode venner af huset. De går engageret til fodbold, og ingen skal være i tvivl om, at de virkelig VIL os fra Kolding IF Fodbold. Vi glæder os til et tæt samarbejde de næste to sæsoner.” Siger Michael Flyvholm.
Dermed ønsker klubben, at rette en stort tak til Home Erhverv, og opfordrer til at ringe til René Dall-Jensen næste gang din virksomhed er på jagt efter nye lokaler eller investering i fastejendom.
Réne træffes på: +45 25 17 05 06 eller reda@homeerhverv.dk
#ViErKolding