• 1. DIVISION
    • Truppen
    • Trænere & Ledere
    • Turneringsplan – 20/21
    • Stillingen
    • Nyheder
  • AKADEMI
    • Akademihold
    • Trænere og ledere
    • Talentudvikling
    • Strategi
    • Skolesamarbejde
    • FSK samarbejde
    • Forældrehåndbog
    • Skills Academy
    • Elitecamp & Fodboldskole
    • Links
  • ØVRIGE HOLD
    • Senior
      • Herrer
        • Serie 2
        • Serie 4
      • Damer
        • Serie 2
    • Børn & Unge
      • Administration
      • Drenge
      • Piger
  • NYHEDER
    • 1. division
    • Senior
    • Ungdom
    • Generelt
    • Videoer
      • Optakter
      • Reaktioner
      • Sammendrag
      • Diverse
  • SPONSORER
    • Bliv sponsor
    • Sponsoroversigt
  • KLUBBEN
    • Bestyrelsen
    • Historie
    • Stadion/Sikkerhed
    • Billetter
    • Shop
    • Merchandise
    • Udeholdets fans
    • Cafe KIF
    • Spinningevent 2020
    • Fritidsklub
    • Bliv frivillig
    • Fremtidens Stadion
    • Regnskaber
    • Kalender
    • Køb af klubtøj
    • Klubsang
  • KONTINGENT
  • KONTAKT
    • Kontakt
    • Presse
    • Fysioterapi – Akademiet

Hårdt arbejde – gav velfortjent sejr.

Published by Kolding IF Fodbold at 15. september 2018

TPI gæstede fredag aften Autocentralen Park. Fynboerne, der de seneste uger er blevet kendt i det ganske land, for at have leveret en håndfuld spillere, til landsholdsopgaven i Slovakiet for nylig, viste sig som en svær modstander at nedbryde.

KIF, der Efter to uafgjorte kampe i streg, i den grad trængte til at komme tilbage på vindersporet, måtte grave dybt for at få hul på bylden.

KIF startede kampen med højt tempo, og blev som første halvleg skred frem, da også gradvis farligere foran mål, men skarpheden manglede desværre i de afgørende situationer.
Rune Nautrup havde et par rigtige gode tilbud, men enten strøg bolden lige forbi gæsternes mål, eller også fik TPI’s målmand Victor Larsen lige en handske på afslutningen, og et par gange fik forsvaret clearet på selve målstregen. Så selv om chancerne var der, endte første halvleg målløs.

Anden halvlegs indledning lignede til forveksling første, med chancer der blev forspildt.
Dog lugtede det efter et kvarters spil gevaldigt af en Kolding scoring.
Først havde Kristian Kirkegaard en fin afslutning fra kanten af feltet, som gæsternes målmand flot fik pareret med en fodparade.
Minuttet senere, var det Runes tur, da han flot steg op til et indlæg i gæsternes straffesparksfelt, men igen hev Tarup keepen Victor Larsen en klasseredning ud af ærmet.

Men små fem minutter efter Rune Nautrups glimrende hovedstødsforsøg, revnede ballonen for fynboerne. Et glimrende opspil i venstre siden, hvor Simon Smidt flot kom til baglinjen og fik sendt et indlæg skråt bagud til Mads Zederkof, der flot fandt Kristian Kirkegaard på kanten af feltet, og herfra levnede Kristian Kirkegaard ikke gæsternes målmand en chance, og dermed var KIF endelig i front.

Med et kvarter igen fik hjemmeholdet punkteret alt spænding om kampens udfald, da Kristian Kirkegaard med en fin aflevering fandt Jonas Andersen i det kriminelle felt. Jonas Andersen sprang fikst over bolden, og dermed kunne Morten Hansen afslutte angrebet, og få bolden lagt ind bag en sagesløs TPI keeper.

Det blev ved de 2-0, selvom Kristian Kirkegaard et par minutter efter scoringen, havde en lumsk afslutning, der dog tog overliggeren.

TPI havde en rigtig god mulighed i slutminutterne, men Jens Rinke i KIF buret fik afværget og dermed kunne KIF sætte tre yderst velfortjente point ind på kontoen.

KIF måtte til dagens opgør, undvære en del spillere fra truppen grundet skader. Men alle, der var i aktion mod TPI denne fredag aften, ydede en fantastisk indsats, hvor der blev kæmpet om hver en millimeter på banen.
Det er netop den indstilling og vilje, der skal til hver eneste gang, hvis spillerne vil slutte af med fællessang i omklædningsrummet.
KIF gav desuden i kampens slutning hjemmebane debut, til Jeppe Schultz, der er kommet til på leje fra Esbjerg.

Om en uge venter endnu en svær kamp, når KIF skal bestige bjerget i Kjellerup. Det bliver med garanti en kamp, der kræver at vi kommer med fuldt opladede batterier.

Kampfakta:
Kolding IF  – Taarup/Paarup IF  2-0 (0-0)
Tilskuere: 690

Dommer: Paw Johansen
Linjedommere: Allan Rørdahl Borgstrøm og Lasse Lorenzen

Kolding IF start opstilling:
Jens Rinke Kristensen, Simon Smidt, Sebastian Sommer, Henrik Brodersen, Kristian Kirkegaard,
Rune Nautrup, Jonas Søgård Andersen, Casper Bruun, Emil Obitsø Nielsen, Morten Hansen og Mathias Høgsholt.

Kolding IF’s bænk:
Lasse Askou Mikkelsen, Theis Jensen, Mads Zederkof, Jeppe Schultz,
Jacob Barklin og Søren Zachariassen.

Indskiftninger:
34′  Mads Zederkof for Sebastian Sommer.
79′  Søren Zachariassen for Jonas Søgård Andersen.
87′  Jeppe Schultz for Simon Smidt.

Fodbold afd.
Marcus Allé 30
6000 Kolding

1. DIVISION

Nyheder
Stillingen
Truppen
Presse
Kontakt

BØRN OG UNGDOM

Nyheder
Kontakt

SENIOR

Nyheder
Kontakt

VI ER SOCIALE

© 2018 KIF Fodbold | Design by: UNIQUEPIXELS