KIF Logo VectorKIF Logo VectorKIF Logo VectorKIF Logo Vector
  • HERRER
    • Truppen
    • Trænere & Ledere
    • Turneringsplan – 23/24
    • Stillingen
    • Nyheder
  • KVINDER
    • Truppen
    • Trænere & Ledere
    • Turneringsplan – 23/24
    • Stillingen
    • Nyheder
  • AKADEMI
    • Drenge
      • Drenge U13
      • Drenge U14
      • Drenge U15
      • Drenge U17
      • Drenge U19
    • Piger
      • Piger U13
      • Piger U14
      • Piger U16
      • Piger U19
      • Rekruttering
    • Om Akademiet
    • Skolesamarbejde
    • Drenge – Trænere & Ledere
    • Piger – Trænere & Ledere
    • FSK-samarbejde
    • Forældrehåndbog
    • Skills Academy
    • Elitecamp & Fodboldskole
    • Links
  • BØRN/BREDDE
    • Børneafdelingen
    • Om Børneafdelingen
    • Drenge U13.2
    • Senior
      • Herrer
        • Jyllandsserie
        • Senior/Bredde
      • Kvinder
        • 2. division Kvinder
  • NYHEDER
    • Herrer
    • Kvinder
    • Ungdom
    • Senior
    • Generelt
    • Videoer
      • Optakter
      • Reaktioner
      • Sammendrag
      • Diverse
  • NETVÆRK
    • Netværk
    • Oversigt
  • KLUBBEN
    • Kontingent/Tilmelding
    • Bestyrelsen
    • Historie
    • Strategi
    • Stadion
      • Stadion/Sikkerhed
      • Fremtidens Stadion
      • Udeholdets fans
    • Shop/Billetter/Merch
    • Galleri
    • Fritidsklub
    • Frivillige
    • Regnskaber
    • Kalender
    • Køb af klubtøj
    • Klubsang
  • KONTAKT
    • Kontakt
    • Presse
    • Agenter & Scouts

Akadamandag: Masser af point og guld til U16DM

Published by Camilla Møller Larsen at 5. juni 2023

U14 Piger Liga 1: Kolding IF 2-0 IF Lyseng

I lørdags mødte vi Lyseng IF, hvor vores tålmodighed blev sat på prøve. Vi spiller en rigtig god kamp på mange parameter, er dominerende på bolden og lukker disciplineret af defensivt og tillader kun Lyseng at komme til 2 afslutninger gennem kampen. I afslutningsspillet havde vi dog større problemer og var ofte for passive foran Lysengs felt.
Tilgangen og indstillingen fra pigerne fejlede dog intet. Selvom der var træthed at spore efter midtugens pokalfinale og man kunne lade sig stresse af, at dommerens ur gik og stillingen fortsat var 0-0, så holdt pigerne fokus på gameplanen. Det lønnede sig til stor forløsning, da Caroline Skafte kunne bringe os i front 1-0 med få minutter igen. Der blev med det samme kommunikeret internt mellem spillerne: “vi jagter det næste” og få minutter efter kunne Lyseng hente bolden ud af eget net igen, denne gang efter en scoring fra Frida Høhrmann. Vores Keeper der til dagens kamp Kamma fra vores dygtige U13-hold, hvilket fortjener at blive fremhævet. Hun spillede med stort mod, både med og uden bolden i sin debut i U14 Liga 1.

U16 Piger DM: Kolding IF 7-1 Team OdenseQ

U16DM sikrede sig mesterskabet efter storsejren med to spillerunder igen og kan dermed kalde sig Danske Mestre 2022/23. Pigerne har ikke tabt en eneste kamp i foråret og denne kamp var igen undtagelse. Derudover har flere U14 spillere fået debut på U16 gennem sæson og i denne kamp fik keeper Asta Ravn også debut.

Cheftræner Jesper Dahlmann er også meget stolt over teamet:
– Jeg er helt enormt stolt på pigernes vegne. De har udviklet sig rigtigt flot hele sæsonen og har været ærgerrige, dedikerede og målrettede hele vejen. De fortjener det her mesterskab! Måden vi har gjort det på, synes jeg viser, at vi fortjener det. Vi har lagt flere lag på gennem hele sæsonen, vores scoringssnit er helt vildt og vi har samtidig stået rigtigt rigtigt godt defensivt. Den bredde vi har i truppen har vist sig hele sæsonen og uanset hvem man har haft med til kamp, så har de præsteret. Det har været og er en kæmpe fornøjelse at arbejde med den her U16 trup.

U18 Piger DM: Kolding IF 4-1 Team OdenseQ

U18 DM mødte ligeledes OdenseQ og her blev det også til en sejr. Målscorere blev Mie Schmidt, Ida Marie Nielsen, Melanie Madsen og Mai Wendicke.

U13 Drenge Liga 1: Dalum IF 0-4 Kolding IF

U13 drengene tog en overbevisende sejr, hvor de holdte modstanderen fra at score og formåede selv at score 4 mål.

U14 Drenge Liga 1: Vejle B 1-0 Kolding IF

Det blev desværre ikke til nogen point da U14 drengene mødte Vejle B.

U15 Drenge Liga 1: Kolding IF 5-1 Aarslev BK

U15 drengene tog en overbevisende sejr over Aarslev BK, hvor de med 2 mål i første halvleg og 3 mål i anden halvleg sikrede sig 3 point på kontoen.

U17 Drenge Divisionen: Hobro IK 0-1 Kolding IF

U17 skulle en tur til Hobro, for at møde et klassisk Hobro-hold med en masse fysik og lange bolde. Første halvleg sætter sig hurtigt med os i dominans, og Hobro i forsvarsspil. Det giver belønning efter 16 minutter ved Lasse Amstrup efter et perfekt etableret opspil hvor Mark, Younes og Eske kombinerer sig igennem højre siden. Virkelig et godt eksempel på det vi gerne vil. Derfra til pause bliver det mere lige, dog stadig med chanceovertag til os. Blandt andet en god aktion af Omar sheik. Vi går fortjent 1-0 til pause. Vi laver ændringer i pausen, så vores pres bliver et enkelt kantpres for at kunne lukke bedre af for deres lave 6’ere. Vores pres kommer til at gøre forskellen i anden halvleg, hvor Hobro får sværere ved at trykke de længere bolde, da vi er +1 overfor deres lange bolde ved at vores 6’er kan blive længere tilbage. Vi har chancer til at lukke det, men mangler skarpheden. Vi kriger den hjem, og får fortjent 3 point.

– Endelig får U17 en sejr som fortjent. Dette bliver forhåbentlig punktummet på en hård periode. Vi er fælles om det i dag, og det er sindssygt fedt, roser cheftræner Rasmus Kragh efter kampen.

U19 Drenge Divisionen: Hobro IK 1-0 Kolding IF

Fredag aften, solskin, 18 grader og kamp inde på stadionet i Hobro. Rammerne var sat til en god fodboldkamp. Undskyldningerne var desværre mange alligevel. Ekstrem tør og “langhåret” bane, bløde bolde og en hjemmebanedommer. Ikke at det var usandt, men det kan/må vi bare ikke lade os påvirke af, så må vi spille på andre primisser. Det prøvede vi, men det lykkedes vi bare ikke med. Langt fra endda. Vi spiller ganske enkelt sæsonens dårligste kamp. På alle parametre er vi ikke på et tilfredsstillende niveau, og vi lignede ikke os selv. Kampens enlige mål, falder efter en for kort tilbagelægning i vores centrale forsvar, som de scorer på 1v1 med Noah.

– En dårlig kamp, den dårligste i sæsonen. Alt, og vitterligt alt var af så dårlig kvalitet. Hobro har kun den ene afslutning som giver mål, men at vi ikke selv er bedre, var alle skuffede over. Det eneste positive er, at vi stadig har to kampe tilbage i sæsonen, hvor vi stadig har alt at spille for i rækken, samt mulighed for at stemple tilbage med et godt udtryk, siger cheftræner Jonas Kamper efter kampen.

Fodbold afd.
Marcus Allé 30
6000 Kolding

HERRER

Nyheder
Stillingen
Truppen
Presse
Kontakt

BØRN OG UNGDOM

Nyheder
Piger Kontakt
Drenge Kontakt

SENIOR

Nyheder
Kontakt

VI ER SOCIALE

© 2023 Kolding IF Fodbold | Design by: UNIQUEPIXELS | Privatlivspolitik