Foto af Rasmus Nielsen, KIF
Lørdag eftermiddag spillede Kolding IF på udebane mod Aarhus Fremad. En kamp, der blev tabt 3-0, og hvor der ikke var meget, der gik KIF’s vej.
Typisk dansk efterårsvejr, hvor det eneste forudsigelige var, at vejret ville skifte undervejs. Nogle perioder med kraftig regn, nogle perioder med støvregn, og en enkelt gang kunne der ses en blå himmel. Det var rammerne for dagens kamp på Riisvangen Stadion i Århus, hvor Aarhus Fremad lagde bane til.
KIF startede med bolden, men der skulle ikke gå mere end fem minutter, før der for første gang var noget, der ikke gik KIF’s vej. Torp blev nødt til at gå ud, da han vrikkede rundt på sin venstrefod og altså ikke kunne spille videre. Det betød, at Jespersen måtte på banen langt tidligere, end nogen havde regnet med.
Den første chance i kampen blev der scoret på. Et frispark et par meter uden for feltet i venstre side blev sparket direkte mod mål, og den gik ind bag Petersen. Efter målet gik der en lang periode uden nogle store chancer, og spillet bølgede lidt frem og tilbage – det var dog hjemmeholdet, der var mest på bolden.
Efter en halv times spil skiftede spillet dog til at være mere på KIF’s præmisser, og gæsterne tilspillede sig også et par chancer. Størst var dog Ohlsens. Kiilerich så Ohlsens aggressive løb fra højre side mod venstre og spillede så en flot dybdebold, som Ohlsen fornemt fik taget ned, men afslutningen med venstre kunne og skulle have været bedre. Mere blev det ikke til i første halvleg.
Anden halvleg startede, ligesom den første sluttede. Nemlig med et lille overtag til Kolding. Og efter en times spil var T. Sommer tæt på at udligne. Møller tacklede bolden hen til ham et par meter uden for feltet, T. Sommer drev den med et par træk mod venstre og afsluttede så fra en spids vinkel. Men målmanden var vågen og hurtig ude ved sin stolpe.
Som bekendt bliver ens fejl straffet, når man møder et godt hold, hvor man skal kende sin besøgelsestid. Blot fire minutter efter T. Sommers chance udbyggede Aarhus Fremad føringen efter et mål på en omstilling.
Og kun tre minutter efter 2-0-målet scorede de nok en gang. Og endnu en gang på en omstilling. Så hurtigt kan ting ændre sig. Først en stor chance til KIF, hvor udligningen var tæt på, men så syv minutter senere lukkede og slukkede hjemmeholdet kampen med 3-0-scoringen.
De sidste små 25 minutter skete der ikke det store, og der var heller ikke nogen chancer, der for alvor kom tæt på. Og efter et par minutters tillægstid fløjtede dommeren kampen af.